جهاد تبیین در اندیشه دفاعی مقام معظم رهبری

یکشنبه 1400/11/17 - 18:05 tehran
پیام قرآن برای جنگ نرم با دشمن

جهاد تبیین در اندیشه دفاعی مقام معظم رهبری

پس از دفاع مقدس، نوبت جهاد کبیر فرهنگی است.

«فَلا تُطِعِ الْكافِرِينَ وَ جاهِدْهُمْ بِهِ جِهاداً كَبِيراً سوره فرقان آیۀ 52

پس، از كافران پيروى نكن و به وسيلۀ قرآن با آنان به جهادى بزرگ بپرداز.»

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی استان تهران، رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان تهران با تبریک ایام الله دهۀ فجر و ذکر این آیۀ شریفه گفت: همانگونه که در آیۀ فوق مشاهده می‌شود برخورد با دشمنان، دو مرحلۀ اساسی دارد که عبارتند از: 1- عدم اطاعت از دشمن و 2- مبارزه یا جهاد.

امیر احمری نژاد گفت: اگر بدانیم که جهاد و مبارزه بر 3 بخش است، پس از جنگ سخت، نوبت جنگ نرم یا جهاد کبیر است که براساس آیات و روایات، بایستی با تأسی از قرآن کریم به روشنگری و تبیین شبهاتی پرداخت که توسط دشمن مطرح می‌شود. در جهاد اکبر یا مبارزه با نفس شیطانی نیز عمل به قرآن کریم، بهترین راهنما خواهد بود.

وی افزود: در آیۀ 52 سورۀ فرقان چند نکتۀ اساسی قابل درک است: 1- نباید تسلیم دشمن شد. 2- با تمسک به رهبرى متمرکز باید جلوی دشمن ایستاد. 3- در این مقام باید راهبرد مبارزۀ منفى و ترك اطاعت از دشمن را در دستورکار قرار داد و در برابر او جهاد کرد. 4- همچنین بایستی باور داشت که قرآن کریم، بهترين ابزار جهاد علمى و فرهنگى و نيرومندترين وسيلۀ بحث و محاجّه با دشمنان اسلام است  و از آنجا که  دشمنان اسلام دائماً براى تهاجم فرهنگى به امت اسلامی تلاش‌ می‌کنند، مسلمانان هم نباید منفعل باشند و در این جهادِ علمى و منطقى، همت کنند.

احمری نژاد تأکید کرد: بر همین مبنا، انقلاب اسلامی ایران ثمرۀ روشنگری حضرت امام خمینی (ره) است. مفهوم روشنگری در نخستین گام‌های چلۀ دوم انقلاب اسلامی و در بیان مقام معظم رهبری نیز به «جهاد تبیین» تعبیر شده است. در واقع، دشمن که از ماهیت فرهنگی-اجتماعی انقلاب اسلامی با خبر است، در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب تاکنون به صورت مستمر و پیوسته، حوزۀ فرهنگی را نشانه گرفته تا باورها، اعتقادات، رفتار و کنشگری مردم در جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و آنها را به ضد خود تبدیل کند و یا دست‌کم از منافع انقلاب اسلامی محروم سازد.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان تهران افزود: این حملات غالباً با ابزار رسانه‌ای و فناوری‌های ارتباطی صورت می‌گیرد تا اولاً مردم را غافلگیر کند، ثانیاً دولتمردان را در مقابله با این حملات شکست دهد.

وی خاطر نشان کرد: جدیدترین ترفندهای دشمن را می‌توان در انواع تهاجمات شناختی، ادراکی و هیبریدی در فضای مجازی علیه مردم ایران بررسی کرد. لذا ضروری است با استفاده از توان دانشگاهیان بسیجی نسبت به هماهنگی در تبیین شبهات و روشنگری اقدام کنیم و دشمن را در این نبرد نابرابر شکست دهیم.

وی در خاتمه خبر داد: برگزاری نشست تخصصی "جهاد تبیین در روایت سازی رسانه ای" در دهۀ مبارک فجر و "همایش ملی جهاد تبیین در اندیشه و آرای مقام معظم رهبری" در سال 1402 در دستورکار برنامه های علمی-فرهنگی بسیج اساتید استان تهران قرار دارد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)